Извлечени паровите за ракометниот Куп на Македонија во машка и женска конкуренција

Денеска во просториите на РФМ се одржа ждрепката за Куп на Македонија во машка и женска репрезентација.

Ф-4 Куп на Македонија – жени:

ЖРК Вардар – ЖРК Чаир 

ЖРК Куманово – ЖРК Металург

Победниците од полуфиналните натпревари ќе играат во финалето на Купот. Победникот во финалето е освојувач на Купот.

f4 zeni

Групна фаза – Куп на Македонија – мажи:

mazi

Во групите ќе игра по еден полуфинален натпревар помеѓу екипите позиционирани во група 1/4 и 2/3 според ждребот (Бергер). Победниците од овие натпревари ќе играат финален натпревар. Победниците на финалните натпревари по групи се учецници на Ф-4 Куп мажи. На Ф-4 ќе се играат еден полуфинален натпревар помеѓу екипите позиционирани според ждребот 1/4 и 2/3 (Бергер). Победниците од овие полуфинални натпревари ќе играат во финалето на Купот. Победникот во финалето е освојувач на Купот.

Полуфинални натпревари група А:

РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Металург

РК Работнички – Голден Арт КЛ 7

Полуфинални натпревари група Б:

РК Пролет 62 – РК Прилеп

РК Младост 1977 – РК Еурофарм Пелистер

Полуфинални натпревари група В:

РК Астраион Хендбол – РК Радовиш

РК Вардар 1961 – ГРК Тиквеш 2014

Полуфинални натпревари група Г:

РК Бутел Скопје – РК Јуниор К.В

РК Струга – ГРК Охрид