Кривична пријава за навивачот кој нападна полицаец во Струга

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Ѓ.Д.(21) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“ и “напад врз службено лице во вршење работи од безбедноста“. На 16.08.2020, во Струга, на ул„ Владо Малески“, на спортски терен при обезбедување на ракометен натпревар, полициски службеник од ОВР Струга, бил нападнат од Ѓ.Д. по што тој се дал во бегство, но потоа бил приведен во Полициската станица Струга.