Кривична пријава за три кривични дела „тешка кражба“

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против О.Р. (30) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела ,,тешка кражба“, казниви по член 236 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Пријавениот, првото дело го извршил на 05.03.2018 година во периодот од 13.45 до 19.30 часот во куќа на ул.„50-Дивизија“ во Скопје. Со употреба на сила и погоден алат влегол внатре и одзел телевизор, паричник со пари и други предмети, по што побегнал во непознат правец.

Втората кражба ја извршил во периодот од 18.00 часот на 08.03.2018 до 07.20 часот на 09.03.2018 година во Завод за рехабилитација на слух, говор и глас. Со употреба на сила влегол внатре и одзел телевизор, по што побегнал во непознат правец.

Третото кривично дело го извршил во куќа на ул„Хаџи Јован Шишков“ во Скопје помеѓу 21 и 22.03.2018 година. Додека оштетените спиеле во куќата, О.Р. со употреба на сила влегол внатре и одзел два лап топ компјутери, еден таблет, еден мобилен телефон и еден ранец, по што побегнал во непознат правец.

Со извршените дела пријавениот се стекнал со вкупна противправна имотна корист од околу 125.000 денари.
На 15.08.2018 година пријавениот бил пронајден и приведен во просториите на Полициската станица Бит Пазар.