Македонија во група со Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн во квалификациите за Светскиот Куп

Во седиштето на ФИФА во Цирих се одржа извлекувањето за европските квалификации за пласман на Светскиот Купво Катар 2022 година. 

Репрезентацијата на Македонија ќе игра во групата Ј со репрезентациите на Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн.

Европска зона квалификации за Светското првенство 2022 година:

Само првопласираните репрезентации ќе обезбедат директно учество на Светското првенство, додека второпласираните ќе играат плеј-оф. Натпреварите од првото коло се закажани за 24-25 март, а последното десетто коло на 14-16 ноември идната година.