Македонската одбојкарска репрезентација за првпат ќе игра на Европско првенство

Ден за историја, Македонија првпат ќе игра на Европско првенство! Нашите одбојкари синоќа ја совладаа Унгарија со 3:0 (25:21, 25:20 и 25:21) и го освоија второто место во квалификациската група „Ф“.

Со оглед дека Летонија го победи Израел со 3:1, а Шведска триумфираше над Азербејџан со 3:0, нашата селекција е во друштвото на пет најдобри второпласирани од седумте квалификациски групи, со што во септември ќе игра на еврошамионатот.