18/07/2024
Спорт

Одиграно 14 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 14 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Академија Пандев  0:1  Победа

Пелистер  2:1  Ренова

Шкендија  2:1  Работнички

Шкупи  0:1  Силекс

Вардар  3:0  Скопје

На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 34 бодови пред Вардар на второто место со 23 и Силекс на третото место со 22 бодови.

На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 11 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 9 голови, и Фелипе со 6 постигнати голови.

#  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови 
 1.  Шкендија  14  11  1  2  40:17  34
 2.  Вардар  12  7  2  3  20:11  23
 3.  Силекс  14  6  4  4  12:15  22
 4.  Академија Пандев  13  6  3  4  18:14  21
 5.  Ренова  14  4  5  5  14:13  17
 6.  Работнички  13  4  4  5  17:19  16
 7.  Пелистер  14  4  3  7  14:18  15
 8.  Победа  14  4  3  7  17:24  15
 9.  Шкупи  14  4  3  7  9:17  15
 10.  Скопје  14  1  6  7  8:21  9

WebOhrid