Одиграно 15 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 15 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Академија Пандев  2:1  Победа

Беласица  3:1  Ренова

Македонија ЃП  2:2  Шкупи

Шкендија  5:0  Силекс

Вардар  0:1  Работнички

На врвот од табелата се наоѓа Шкендија со 34 бод, пред Вардар со 28 бодови и Академија Пандев на третото место со 25 бодови. На врвот од листата на стрелци се наоѓа Бесарт Ибраими (Шкендија) со 11 постигнати голови, пред Влатко Стојановски (Ренова) со 10 голови и Изаир Емини (Шкендија) со 9 постигнати голови.

WebOhrid