Одиграно 16 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 16 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Победа  0:2  Шкендија

Работнички  5:1  Македонија ЃП

Ренова  1:1  Академија Пандев

Шкупи  1:0  Беласица

Силекс  0:1  Вардар

На врвот од табелата се наоѓа Шкендија со 37 бодови, пред Вардар со 31 бод и Академија Пандев на третото место со 26 бодови. На врвот од листата на стрелци се наоѓаат Бесарт Ибраими (Шкендија) и Влатко Стојановски (Ренова) со по 11 постигнати голови, пред Изаир Емини (Шкендија) со 10 постигнати голови.

WebOhrid