Одиграно 17 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 17 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Беласица  1:2  Работнички

Македонија ЃП  1:1  Силекс

Шкендија  0:1  Академија Пандев

Шкупи  1:1  Ренова

Вардар  3:0  Победа

На врвот од табелата се наоѓа Шкендија со 37 бодови, пред Вардар со 34 бодови и Академија Пандев на третото место со 29 бодови. На врвот од листата на стрелци се наоѓаат Бесарт Ибраими (Шкендија) и Влатко Стојановски (Ренова) со по 11 постигнати голови, пред Изаир Емини (Шкендија) со 10 постигнати голови.

WebOhrid