Официјално календарски започна летото

Денеска во 05  часот и 32 минути официјално календарски на северната Земјена полутопка започна летото. Во исто време, 172 дена во годината за граѓаните на јужната Земјена полутопка почна зимата.

Во текот на летото, денот е подолг, а ноќта пократка.

За првиот ден од летото, метеоролозите најавуваат сончево и топло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=8