Потпишан договорот помеѓу Грција и Македонија

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро се потпиша капитулантскиот договор меѓу Македонија и Грција, со која државата добива ново име Република Северна Македонија, ерга омнес.

Договорот го потпишаа шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц. Договорот предвидува ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија.

На потпишувањето присуствува и премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас, владини претставници и претставници од меѓународната заедница.

Потпишувањето се одвива под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница.

Договорот со Грција е насловен „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 и 845 на Советот за безбедност на Обединетите нации за престанување на важноста на Времената спогодба од 1995 и за воспоставување стратешко партнерство меѓу страните“.

Извор: НетПрес