18/05/2024
Македонија

Премиерот Заев во официјална посета на Словенија заедно со поголема бизнис делегација од земјата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на 27 и 28 мај ќе престојува во официјална посета на Република Словенија и ќе предводи владина делегација во состав заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерка без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска.

Во рамки на дводневната посета на Словенија, заедно со владината делегација ќе престојува и поголема делегација стопанственици, членови на стопанските комори на Република Северна Македонија, кои заедно со своите колеги од Словенија ќе се сретнат и ќе разговараат за соработка во рамките на Бизнис Форумот што го организираат двете земји. Предвидено е Бизнис форумот да биде отворен со обраќања на двајцата премиери, Шарец и Заев.

Премиерот Заев ќе има билатерална средба со својот колега, Претседателот на Владата на Словенија, Марјан Шарец, а ќе биде примен и од Претседателот на Словенија, Борут Пахор и од Претседателот на Државниот збор на Словенија, Дејан Жидан. Предвидена е и заедничка прес конференција на двајцата премиери Заев и Шарец.

Во пресрет на официјалната посета премиерот Заев ќе има свое воведно обраќање на јавна дебата и предавање организирано од меѓународниот институт ИФИМЕС на тема „Република Северна Македонија приказна за успехот“.

Вицепремиерот Анѓушев ќе оствари неколку одделни средби со словенечки компании на кои ќе се разговара за инвестициската клима и поддршката што земјата ја пружа за нови инвестиции.

Премиерот Заев е придружуван од неговата сопруга Зорица Заева која заедно со сопругата на премиерот Марјан Шарец, Барбара Искра Шарец ќе има одвоена програма.