Приведено лице од Василево- со копач искршил слот машини во казино

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против А.В. (49) и Д.Г. (34), двајцата од с.Василево, поради постоење основано сомнение дека сторилe кривично дело “оштетување на туѓи предмети“, предвидено во член 243 став 2 од КЗ, и кривично дело “помагање“, предвидено во член 24 ст.1 од КЗ на РМ.

Имено, на 22-ри овој месец, околу 13.00 часот, во СВР Струмица од страна на вработен во „Мастербет“ ДООЕЛ – Скопје, пријавено е дека лицето А.В., извршилo оштетување на осум слот машини како и на една рулет машина во казино во Струмица.

По ова, а врз основа на претходно овластување од јавен обвинител, од страна на полициски службеници извршен е увид на лице место, притоа констатирано дека во времето од 12.30 до 13.00 часот завчера во казино во Струмица, првопријавениот откако претходно играл на апаратите во казиното, зел копач и со истиот извршил оштетување на осумте слот апарати, на еден рулет апарат за игра, на еден ЛЦД телевизор марка „Sony“, како и на заштитно стакло од просторот на касата и еден монитор. Со ваквото дејствие А.В. направил материјална штета од околу 1 .500.000 денари.

Оштетувањето на апаратите за игри на среќа е направено со метален копач со дрвена дршка, кој го внел второпријавениот и му го дал на А.В. Од страна на полициски службеници А.В. е лишен од слобода и задржан во просториите на СВР Струмица. Од страна на судија на претходна постапка при Основен суд Струмица нему му е одредена мерка притвор во траење од осум дена.