Регистриран е 21 нов случај на ковид-19, оздравени 17 пациенти

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.
– Скопје 7
– Куманово 2
– Прилеп 2
– Велес 2
– Гостивар 1
– Крива Паланка 1
– Пехчево 1
– Берово 1
Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.
Во последните 24 часа направени се 258 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19.
– Скопје 12
– Куманово 3
– Штип 1
– Тетово 5
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1999, бројката на оздравени пациенти е 1439, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447.
Досега во земјата се направени вкупно 25528 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 13 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.