Регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19, почина пациентка од Скопје

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 39
-Куманово 10
-Штип 23
-Прилеп 1
-Тетово 8
-Струга 6
-Битола 3
-Охрид 2
-Гостивар 13
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 3
-Берово 1
-Виница 3
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 18

Почината е една пациентка (51г) од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 161 оздравени пациенти од:

-Скопје 60
-Куманово 7
-Прилеп 4
-Тетово 3
-Струга 15
-Велес 1
-Охрид 3
-Кавадарци 7
-Гостивар 35
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Кратово 2
-Свети Николе 13
-Кичево 5
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 117475 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12083, бројката на оздравени пациенти е 8248, на починати е 529, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3306.