Стружанец подигнал пари со туѓа картичка

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против М.Е.(43) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. На 04.11.2019 на ул„Ристо Крле“ во Струга, оштетената С.Ѓ.(65) пријавила дека изгубила паричник со платежна картичка и пари. Пријавениот, истиот ден го пронашол паричникот и од банкомат со картичката противправно подигнал пари.