Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање да е транспарентна и неселективна

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека истрагата во однос на платеното политичко рекламирање треба да е транспарентна, ефективна

повеќе...

Граѓаните гласаа за Европска Македонија, Демократскиот сојуз е парламентарна партија

Демократскиот сојуз оценува дека вчерашните предвремени парламентарни избори беа фер и демократски, без насилства, со висока излезност во специфични здравствени

повеќе...

Нови 18 обработени случаи на изборни нерегуларности нотирани од мониторинг тимовите на ЦИВИЛ

Членовите на Избирачкиот одбор (ИО) во ИМ 2932 во Бутел се зафатени со јадење и пиење, така што проверката со

повеќе...

Мирен почеток на изборниот ден, набљудувачите на ЦИВИЛ бележат мал број нерегуларности

На првиот прес на ЦИВИЛ во 8 часот утринава, Претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала, во име на организацијата на сите граѓанки и

повеќе...

Бројни случаи на кршење на изборниот молк, говор на омраза и непочитување на мерки за заштита од коронавирус

ЦИВИЛ издаде соопштение врз основа на извештаите од набљудувањето на изборниот процес, обработени до 12:30 часот денеска. Според соопштението, набљудувачите на ЦИВИЛ веќе

повеќе...

Пецаков: Ве повикувам на 15 јули да излезете и да го заокружите бројот 14

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во 5-тата изборна единица, д-р Кирил Пецаков денес го имаше завршното обраќање до

повеќе...

Петкоска: На 15 јули донесете одлука за себе, за својата земја и за идните генерации

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во 5-тата изборна единица, Лидија Петкоска денес го имаше завршното обраќање до јавноста.

повеќе...

Бакраческа: Граѓаните да излезат и да нѐ поддржат на 15 јули, нивната поддршка ни е најпотребна

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во 5-тата изборна единица, д-р Грација Бакраческа денес го имаше завршното обраќање до

повеќе...

Лазаревска – Таневски: Коалиција „Можеме“ е вистинскиот предводник на патот кон подобра иднина, за нас и идните генерации!

Заедничка изјава на кандидатите за пратеници од СДСМ и Коалицијата МОЖЕМЕ, Лазе Таневски и Жаклина Лазаревска ИЕ 5 Почитувани пријатели,

повеќе...

Славески: Ќе ја намалиме невработеноста под 10%, имаме нов развоен модел за Обнова на Македонија

Интегрален текст од изјава за медиуми – Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Добар ден, сакам при крајот на

повеќе...