Нашинците во Италија подготвени да ја поддржат Македонија

За прв пат Македонија игра бараж за пласман на еден Мундијал, кога противникот е актуелниот европски шампион Македонската фаланга е

Read more

Новинарите од југозападниот регион се согласни за потребата од унапредување на етичката рамка

Медиумските работници од Југозападниот регион во земјава, заедно со Советот за етика во медиумите, денеска имаа дискусија за унапредување на  етичката рамка.  На онлајн средбата, на која

Read more

Во Панчево ќе се гради споменик „Мајка Македонија“

Делегацијата на Македонскиот националниот совет во состав Борче Величковски, претседател, Зорица Митровиќ секретар и Озрен Симјановски директор на Новинско издавачката

Read more

Годинава одбележуваме 30 години од воведувањето на денарот и самостојноста на Народната банка

Годинава прославуваме 30 години од монетарното осамостојување. Пред 30 години, на 26 април, беа поставени основите на монетарната самостојност: беше

Read more

Во двете кризни години, државните институции купиле 142 нови возила за кои платиле 3,6 милиони евра

Денес, 16 март 2022 година, Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на набавените нови патнички

Read more

Селекторот Милевски го објави списокот со повикани фудбалери за бараж натпреварите за пласман на СП 2022

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со повикани фудбалери за натпреварите против Италија (24. март) и

Read more

УНИЦЕФ поддржува професионални заедници за учење во градинките

УНИЦЕФ и Министерството за труд и социјална политика започнуваат нова иницијатива за создавање професионални заедници за учење во градинките кои

Read more

Томе Пачовски тренер на голманите во А македонската репрезентација

Томе Пачовски, поранешниот капитен на македонската А репрезентација е нов член во стручниот штаб на најдобрата наша селекција. Поранешниот голман

Read more

Билети за натпреварот Италија – Македонија за СП 2022

Поддржувачите на македонската А репрезентација кои сакаат ја бодрат нашата селекција на бараж натпреварот Италија – Македонија во Палермо на

Read more

Закани и притисоци врз Претседателот, извршниот директор и врз Сојузот на стопански комори

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, извршниот директор како и Сојузот како институција по последните два месеци се

Read more