Велгоштанец упатувал сериозни закани кон член од семејството на полициски службеник

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста“, СВР Охрид до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против В.К.(34) од охридското село Велгошти.

На 20 мај оваа година, пријавениот, од својот профил на социјалната мрежа ,,Фејсбук” упатил пораки со сериозни закани кон член од семејството на полициски службеник од полициската станица за безбедбност во сообраќајот на патиштата Охрид.

Пријавениот, тоа го сторил револтиран што, претходниот ден полицискиот службеник го запрел сега пријавениот при управување на патнички автомобил без регистарски таблици и му издал платни налози за констатирани прекршоци по Законот за безбедност на патиштата во сообраќајот.