13/07/2024
МакедонијаСтруга

Запленети 91 килограм марихуана во Кичево, тројца приведени

Министерството за внатрешни работи вчера во Кичево приведе три лица од Скопје и заплени 91 килограм марихуана. МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против овие лица и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело- “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’’,

„Кривично пријавените ја набавиле марихуаната од соседна Албанија и ја складирале во Струга, со цел да ја транспортираат во Скопје. Вчера, во утринските часови, марихуаната требало да биде пренесена во Скопје и била сместена во патничко моторно возило “Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, во кое биле двајца од приведените, а пред ова возило во улога на т.н. чистач се движело патничко моторно возило „БМВ“ со прилепски регистарски ознаки управувано од еден од сега приведените“- соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција.

По претходно изготвен оперативен план, од страна на полициски службеници на влез во Кичево, сопрено е патничко моторно возило „Мерцедес“, а во исто време на излез од Кичево е сопрено и другото возило „БМВ“.

„Трите лица кои биле во возилата се лишени од слобода. При извршениот преглед на “Мерцедесот“, биле пронајдени девет вреќи и една патна торба со марихуана“- рече Ангеловски.

На лицата С.О. (22), С.Ф.(22) и И.Ф.(24) од Скопје од страна на Судија на претходна постапка им се одредени мерки притвор во траење од по 30 дена, лицето Е.М. (25) од Струга веќе издржува казна затвор во Казнено – поправен дом Струга и е префрлен во Истражниот затвор во Шуто Оризари, додека по лицата Х.Ф. (23) од Скопје и Б.К. (23) од Струга се уште се трага.

https://www.youtube.com/watch?v=F-5KXQX_taM