Распоред на богослужби за Велигденските празници 2019

21.04.2019-ЦВЕТНИЦИ              ВЕЧЕРТА: Бдение со „Последование на Женихот“, едноцрквие во црквата „Св.Богородица“- Каменско, со почеток во 17 часот. 22.04.2019- ВЕЛИКИ ПОНЕДЕЛНИК

повеќе...

Богојавление – Водици

Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголемите христијански празници, зашто на тој ден според верувањето Исус Христос

повеќе...

Водокрст, Преподобната мајка Синклитикија, Св.мч.Теопемт и маченикот Теона (строг пост)

Денот пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, е празникот наречен Водокрст, на кој секоја година се извршува голем Богојавленски

повеќе...

Ќе се служи света литургија за празникот Богојавление – Водици

На 19ти јануари (сабота), на празникот „Богојавление – Водици ќе се служи света архиерејска златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета

повеќе...