Жител од Лескоец загина во сообраќајна незгода на патот Охрид-Ресен

На 03.12.2021 година во 16:30 часот, на мaгистралниот пат Охрид-Ресен, во близина на охридското село Лескоец, патничко возило „ауди А4“,

Read more

Левица: На иницијатива на советничката Аврамоска се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост

„Денес, во Големата сала на општина Охрид, по иницијатива на советникот на ЛЕВИЦА Виолета Аврамоска и Локалното координативно тело на

Read more

Општина Охрид ќе доделува стипендии за ученици и студенти со ретки болести и интелектуална попреченост

Општина Охрид во рамки на програмите за претстојната година за прв пат предвидува доделување на стипендии за ученици, студенти, магистранти

Read more

Градоначалникот Пецаков во посета на Дневниот центар „Зраци“

По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, 3-ти декември, градоначалникот Кирил Пецаков денеска беше во посета на Дневниот

Read more

Академик Коцарев добитник на наградата „Св.Климент Охридски – Патрон на градот Охрид“

Академик Проф. д-р Љупчо Коцарев е годинешен добитник на највисоката општинска награда Св. Климент Охридски- Патрон на градот Охрид“  за

Read more

Одржана средба помеѓу градоначалникот Кирил Пецаков и претседателот на Стопанска комора Бранко Азески

Денеска, градоначалникот Кирил Пецаков оствари средба на претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески. На средбата претседателот Азески

Read more