„Летопис на духовната пчела“: Обимен труд на Кире Цирески-Кико за македонскиот опстој

Со благослов, во однос на самиот чин и содржината, од страна на неговото високопреосвештенство, митрополитот Дебарско-кичевски, Плаошко-струшки и администратор на

Read more

15 години од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Риека со над 2000 студенти

Значаен јубилеј за македонистиката – петнаесет години од отворањето на Лекторатот по македонски јазик на Филозофскиот факултет во Риека, Хрватска.

Read more

Тридневна жалост во Србија за деветмината загинати во престрелката во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград

Масовно пукање имаше во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград. 14-годишен ученик утрово влезе вооружен во училиштето и почна да

Read more

Тимот од АРМ започна со активности за спасување во областите погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција

Тимот на Армијата за пребарување и спасување кој вчера во доцните попладневни часови пристигна во Карахкамраш која е една од

Read more