Иницијатива за итна заштита на објектот на ресторан „Парк“ и негово прогласување за споменик на културата

Согледувајќи ја инертноста на македонските институции во однос на ресторанот-дискотека „Парк“, денес Охрид ЅОЅ поднесе Иницијатива за прогласување на награденото архитектонско

Read more

Кривична пријава за инвеститор од Охрид кој бесправно изградил куќа на улицата „Железничка“

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.К.(55) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.

Read more

Кривична пријава за жител од Корошишта кој нелегално градел објект

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.К.(45) од село Корошишта поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно

Read more

Донесено решение за отстранување/рушење на бесправна градба на улицата „Марко Нестороски“

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење“, Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното Јавно обвинителство

Read more

Кривична пријава за две лица од Радолишта поради бесправно градење

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Л.А.(46) и Л.Е.(36), двајцата од село Радолишта-струшко поради постоење основи

Read more

Кривична пријава за скопјанка која нелегално градела објект за домување во Струга

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправна градба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против С.М.

Read more