Ансамблот „Танец“ со спектакуларни концерти, ги воодушевува Македонците во Австралија

Ансамблот “Танец“, амбасадорот на македонската култура и традиција, успешно ја остварува овогодинешната Австралиска турнеја, одржувајќи спектакуларни концерти, со кои ги

Read more

Градоначалникот Стојаноски се сретна со австралиската амбасадорка Фини

Денес градоначалникот Јован Стојаноски оствари средба со ополномоштениот амбасадор на Австралија во нашава земја, Џулија Фини. Австралиската амбасадорка се интересираше

Read more

Отслужена литургија за Томина недела во храмот „Пресвета Богородица“во Мелбурн, Австралија

На 15.04.2018 година, во неделата по Велигден – Томина недела, во храмот „Пресвета Богородица“ во Мелбурн, Австралија, беше отслужена света

Read more

Тимотеј ја сподели најрадосната вест со верниците во храмот „Св. Петка“ во Рокдејл, Сиднеј

На 08.04.2018 година, на денот кога секое создание се радува и се весели поради Воскреснатиот Христос, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски

Read more