20/06/2024
Македонија

166 нови случаи на ковид-19, починати се 10 лица

Во последните 24 часа се направени 1049 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 88
-Куманово 2
-Штип 4
-Прилеп 11
-Тетово 13
-Струга 11
-Велес 1
-Охрид 13
-Кавадарци 4
-Гостивар 7
-Крива Паланка 2
-Крушево 1
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Виница 1
-Кичево 2
-Неготино 2
Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (86 и 66г), еден од Куманово (72г), двајца од Штип (59 и 55г), тројца пациенти од Прилеп (79, 74 и 78г), еден од Охрид (82г) и еден пациент од Радовиш (65г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 416 оздравени пациенти од:
-Скопје 175
-Куманово 22
-Дебар 7
-Штип 12
-Прилеп 15
-Тетово 14
-Струга 24
-Велес 9
-Битола 23
-Охрид 26
-Кавадарци 22
-Гостивар 13
-Гевгелија 4
-Струмица 9
-Крива Паланка 8
-Радовиш 2
-Крушево 2
-Кочани 6
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Валандово 3
-Свети Николе 2
-Кичево 1
-Ресен 1
-Неготино 6
Досега во земјата се направени вкупно 411.040 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85494, бројката на оздравени пациенти е 66209, на починати е 2581, а бројот на активни случаи изнесува 16704.