171 нов случај на Ковид 19, починати се 26 лица

Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а регистриран е 171 нов случај на Ковид 19 во:

-Скопје 58
-Куманово 16
-Битола и Радовиш по 9
-Виница 8
-Кочани и Кичево по 7
-Прилеп, Охрид и Штип по 6
-Велес и Струмица по 5
-Тетово, Гостивар и Ресен по 4
-Кавадарци 3
-Струга, Неготино, Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица по 2
-Делчево, Пробиштип,Крушево и Демир Хисар по 1

Пријавени се вкупно 26 починати лица: 8 од Скопје (36г,56г,63г,64г,71г,76г,78г, 84г,), 3 лица од Битола (41г,65г и 82г), по 2 починати лица од Тетово (63г и 73г), Струмица (62г и 68г) и Кочани (61г и 80г) и по 1 починато лице од Куманово (63г), Велес (65г), Гостивар (73г) ,Охрид (71г), Штип (56г), Кичево (40 г), Гевгелија (68г), Дебар (64г) и Виница(60г).

Регистрирани се 409 оздравени пациенти од:
-Скопје 171
-Прилеп 39
-Куманово 37
-Битола 36
-Тетово 15
-Велес 13
-Гостивар 12
-Кичево 11
-Штип 10
-Струмица 9
-Кавадарци и Радовиш по 8
-Крива Паланка 6
-Охрид и Кочани по 5
-Виница и Демир Хисар по 4
-Дебар и Пробиштип по 3
-Неготино, Ресен и Богданци по 2
-Гевгелија, Свети Николе, Берово и Делчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 743.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.222, бројката на оздравени пациенти е 138.779, на починати е 5.135, а бројот на активни случаи изнесува 10.308