199 нови случаи на Ковид – 19, починати се 32 лица

Во последните 24 часа се направени 2.558 тестирањe, а регистрирани се 199 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 157
• Куманово и Кавадарци – по 6
• Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар – по 4
• Велес- 3
• Битола, Штип, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 2
• Богданци – 1

Пријавени се 32 починато лице: 13 починати лица од Скопје (80г, 76г, 75г, 72г, 72г, 69г, 69г, 64г, 61г, 57г, 55г, 45г, 35г), 6 починати лица од Тетово (81г, 78г, 77г, 69г, 62г, 53г), 3 починати лица од Гостивар (83г, 74г, 68г), 2 починати лица од Велес (72г, 64г) и по едно починато лице од Прилеп (80г), Кавадарци (72г), Охрид (77г), Струмица (77г), Струга (79г), Свети Николе (57г), Радовиш (49г) и Делчево (71г). 30 од пријавените починати лица се починати во болнички услови, двајца се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 556 оздравени пациенти од:

• Скопје – 164
• Тетово – 115
• Струмица – 50
• Куманово – 40
• Гостивар – 35
• Штип – 26
• Кавадарци – 20
• Кичево – 15
• Битола – 14
• Велес – 11
• Дебар – 10
• Ресен и Пробиштип – по 9
• Валандово – 8
• Прилеп – 7
• Кочани -6
• Кратово – 5
• Неготино и Радовиш – по 4
• Свети Николе – 2
• Виница и Богданци – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.190.914 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.243, бројката на оздравени пациенти е 159.365, на починати е 6.097, а бројот на активни случаи изнесува 14.781