314 нови случаи на ковид-19, починати се 8 лица

Во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 179
-Кавадарци 17
-Прилеп 16
-Велес 12
-Охрид 11
-Тетово 10
-Битола 7
-Делчево 6
-Гевгелија 5
-Неготино 5
-Куманово 4
-Гостивар 4
-Струмица 4
-Струга 4
-Радовиш 4
-Демир Хисар 4
-Демир Капија 4
-Кичево 3
-Крушево 3
-Штип 2
-Свети Николе 2
-Крива Паланка 2
-Ресен 1
-Пробиштип 1
-Виница 1
-Валандово 1
-Кратово 1
-Дојран 1
Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Куманово (73г и 81г) и од Охрид (55г и 85г) и по еден смртен случај е регистриран од Скопје (80г), Велес (54г), Струмица (80г) и Берово (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:
-Скопје 108
-Кавадарци 28
-Кичево 8
-Куманово 7
-Прилеп 6
-Велес 6
-Неготино 6
-Тетово 5
-Струмица 5
-Штип 4
-Крива Паланка 4
-Битола 3
-Гевгелија 3
-Ресен 3
-Гостивар 2
-Виница 2
-Кратово 2
-Пехчево 2
-Охрид 1
-Радовиш 1
-Демир Капија 1
-Свети Николе 1
-Пробиштип 1
-Кочани 1
Досега во земјата се направени вкупно 466.118 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.