21/06/2024
Македонија

328 нови случаи на Ковид – 19, починати се 4 лица

Во последните 24 часа направени се 2.535 тестови, а регистрирани се 328 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 179
• Прилеп – 21
• Битола и Кавадарци – по 17
• Куманово и Велес – по 10
• Охрид и Кичево – по 9
• Ресен – 7
• Штип – 6
• Гостивар, Струга и Радовиш – по 5
• Гевгелија и Валандово – по 4
• Тетово и Кочани – по 3
• Струмица, Неготино и Свети Николе – по 2
• Крива Паланка, Дебар, Берово, Виница ,Пробиштип ,Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1

Од вкупниот број на позитивни (328), регистрирани се 65 реинфекциии.

Од вкупно регистрираните починати лица (4), кај 3 лица се регистрирани коморбидитети.

Во текот на изминатите 24 часа, регистриран е едно починато лице: од Кичево (58г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Штип (1), Гостивар (1) и Струмица (1). Починатите се пријавени во период од 09.03. до 12.03.2022 година. Пријавените лица се на возраст од 48г до 77г. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови и едно лице во домашни услови.

Регистрирани сe 237 оздравени пациенти од:

• Скопје – 131

• Битола – 14
• Прилеп – 13
• Кавадарци – 12
• Куманово и Велес – по 10
• Тетово – 8
• Охрид и Кичево – по 5
• Ресен, Гевгелија, Кочани, Неготино и Дебар – по 3
• Штип, Гостивар, Крива Паланка, Виница и Богданци – по 2
• Радовиш, Валандово, Струмица и Кратово – по 1

Направени се 2.535 тестови преку:

ИЈЗ-330, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–197, Жан Митрев (Филип Втори)-54, Авицена-80, Биотек-82, Систина-38, лабораторија Лаор-85, Синлаб-14, Ремедика-18, Плодност-17, Генеа-8, Никоб Лаб-152, ВФВ Медикал-44, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–18, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-7
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.070

Досега во земјата се направени вкупно 1.928.498 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 302.224, бројот на оздравени пациенти е 291.144, на починати е 9.159, а бројот на активни случаи изнесува 1.921