30/05/2024
Македонија

347 нов случаj на ковид-19, починати се 7 лица

Во последните 24 часа се направени 2.383 тестирања, а регистрирани се 347 нов случаj на ковид-19 во:
-Скопје 157
-Прилеп 35
-Кавадарци 26
-Охрид 19
-Куманово 14
-Штип и Неготино – по 13
-Тетово 12
-Гевгелија 10
-Велес и Крушево – по 6
-Битола, Гостивар и Делчево – по 5
-Струга, Дебар, Крива Паланка и Виница – по 3
-Ресен, Валандово, и Кратово – по 2
-Струмица, Кочани и Македонска Каменица – по 1
Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (80г, 79г, 69 и 61г), по 1 пациент од Куманово (80г), Велес (66г) и Прилеп (61г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.
Регистрирани се 168 оздравени пациенти од:
-Скопје 110
-Куманово и Прилеп – по 7
-Кавадарци 6
-Тетово и Крива Паланка – по 5
-Гостивар, Велес и Неготино – по 4
-Битола и Гевгелија – по 3
-Штип и Радовиш – по 2
-Охрид, Струмица, Свети Николе, Кратово, Демир Капија и Дојран – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 492.374 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.803, бројката на оздравени пациенти е 88.469, на починати е 3.010, а бројот на активни случаи изнесува 6.324.