21/05/2024
Македонија

414 нови случаи на ковид-19, починати се 7 лица

Во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 187
-Куманово 10
-Дебар 10
-Штип 7
-Прилеп 17
-Тетово 12
-Струга 7
-Велес 10
-Битола 12
-Охрид 28
-Кавадарци 24
-Гостивар 12
-Гевгелија 4
-Струмица 10
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 1
-Кочани 10
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 3
-Валандово 1
-Виница 2
-Свети Николе 1
-Кичево 9
-Ресен 7
-Неготино 14
Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (81, 69 и 63г), еден од Велес (79г), еден од Битола (70г), еден од Охрид (53г) и еден пациент од Кочани (63г).Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 496 оздравени пациенти од:
-Скопје 233
-Куманово 28
-Штип 13
-Прилеп 1
-Тетово 17
-Струга 16
-Велес 13
-Битола 17
-Охрид 68
-Кавадарци 1
-Гостивар 17
-Гевгелија 9
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Кочани 15
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 2
-Берово 5
-Виница 1
-Свети Николе 10
-Кичево 7
-Ресен 3
-Неготино 4
Досега во земјата се направени вкупно 402.444 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83743, бројката на оздравени пациенти е 61943, на починати е 2510, а бројот на активни случаи изнесува 19290.