16/07/2024
Македонија

444 нови случаи на Ковид – 19, починати се 15 лица

Во последните 24 часа направени се 3.210 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 187
• Куманово – 37
• Kрива Паланка – 22
• Штип – 20
• Велес и Кавадарци – по 19
• Битола – 17
• Тетово и Кочани – по 16
• Прилеп – 15
• Охрид, Струмица и Гевгелија – по 9
• Неготино и Ресен – по 7
• Берово – 5
• Свети Николе – 4
• Кичево, Радовиш и Пробиштип – по 3
• Струга, Делчево, Валандово, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2
• Виница, Пехчево и Дојран – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 2 починати лица од Скопје (56г и 46г) и по едно починато лице од Кавадарци (74г), Куманово (88г), Кочани (84г), Струмица (73г), Прилеп (71г) и Тетово (69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 7 починати лица со датум на смрт од 03.09.2021 година до 24.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Струмица и по едно починато лице од Скопје, Штип, Кочани, Тетово и Радовиш на возраст од 49 до 78 години, од кои 5 се починати во болнички услови а 3 во домашни услови.
Регистрирани сe 225 оздравени пациент од:
• Скопје – 158
• Куманово – 14
• Битола – 8
• Велес – 7
• Гевгелија – 6
• Кочани, Струмица, Свети Николе и Демир Хисар – по 4
• Штип и Пробиштип – по 3
• Кавадарци, Радовиш и Кичево – по 2
• Неготино, Кратово, Виница и Македонски Брод – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.372.834 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.856, бројот на оздравени пациенти е 187.374, на починати е 7.087, а бројот на активни случаи изнесува 6.395