18/06/2024
Македонија

472 нови случаи на Ковид – 19, починати се 8 лица

Во последните 24 часа направени се 3.431 тестирања, а регистрирани се 472 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 222
• Куманово – 47
• Прилеп – 30
• Велес – 23
• Битола – 22
• Кавадарци и Кочани – по 16
• Штип – 15
• Гевгелија – 9
• Тетово, Охрид и Крива Паланка – по 8
• Кичево – 7
• Ресен – 6
• Делчево и Виница – по 4
• Гостивар, Струмица, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3
• Неготино, Свети Николе и Дебар – по 2
• Валандово, Кратово, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 5 починати лица од Скопје (86г, 77г, 77г, 68г, и 43г), 2 починати лица од Кочани (85г и 68г) и едно починато лице од Виница (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 починати лица, со датум на смрт од 18.09.2021 до 12.10.2021 година. Регистрирани се двe починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Крива Паланка, Куманово и Кавадарци, на возраст од 51 до 80 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

Регистрирани сe 498 оздравени пациенти од:

• Скопје – 255
• Куманово – 58
• Велес – 28
• Охрид – 19
• Струмица – 18
• Прилеп – 17
• Битола – 15
• Кавадарци и Штип – по 14
• Струга – 9
• Кичево – 7
• Крива Паланка – 5
• Тетово, Кочани, Гевгелија, Неготино и Радовиш – по 4
• Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица – по 3
• Ресен, Делчево и Пробиштип – по 2
• Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.347.969 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.669 бројката на оздравени пациенти е 183.972, на починати е 6.978, а бројот на активни случаи изнесува 6.719