13/06/2024
Македонија

473 нови случаи на Ковид – 19, починати се 18 лица

Во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 246
• Битола – 41
• Кавадарци – 23
• Охрид – 22
• Куманово – 21
• Прилеп – 18
• Кочани – 13
• Велес – 11
• Струмица и Гевгелија – по 9
• Валандово – 7
• Берово – 6
• Штип – 5
• Кичево, Крива Паланка, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4
• Тетово, Свети Николе, Кратово и Демир Хисар – по 3
• Гостивар , Струга, Неготино, Ресен и Богданци – по 2
• Радовиш, Делчево, Крушево и Македонски Брод – по 1
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68г, 84г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (66г и 70г) и Битола (77г и 79г) и по едно починато лице од Тетово (69г), Велес (89г), Кавадарци (79г), Крива Паланка (76г), Пехчево (93г), Ресен (76г) и Демир Хисар (82г). Од пријавените 13 лица се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој
Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 09.11.2021 до 22.11.2021. Регистрирани се починати лица од Македонска Каменица (2), Битола (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 75-89г, сите лица се починати во домашни услови.
Регистрирани сe 505 оздравени пациенти од:
• Скопје – 230
• Битола – 50
• Кавадарци – 32
• Кочани – 18
• Гевгелија – 17
• Прилеп, Велес и Тетово – по 16
• Крива Паланка – 14
• Куманово – 12
• Берово – 11
• Неготино – 10
• Штип и Кратово – по 7
• Охрид и Радовиш – по 6
• Кичево, Богданци и Виница – по 5
• Струмица, Валандово и Гостивар – по 4
• Ресен – 3
• Пробиштип – 2
• Демир Хисар, Струга, Макденоски Брод, Пехчево и Дојран – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.458.731 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 213.779, бројот на оздравени пациенти е 197.998, на починати е 7.492, а бројот на активни случаи изнесува 8.289