17/07/2024
Македонија

504 нови случаи на ковид-19, починати се 46 лица

Во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 504 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 174
-Куманово 15
-Дебар 21
-Штип 18
-Прилеп 36
-Тетово 47
-Струга 1
-Велес 31
-Битола 8
-Охрид 19
-Кавадарци 26
-Гостивар 27
-Гевгелија 15
-Струмица 12
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Крушево 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 6
-Свети Николе 15
-Неготино 10

Починати се 46 лица, деветнаесет пациенти од Скопје (85, 28, 66, 64, 73, 72, 84, 73, 67, 78, 75, 72, 73, 67, 84, 81, 72, 72 и 84г), еден од Дебар (74г), еден од Штип (81г) и еден од Прилеп (83г), пет пациенти од Тетово (78, 83, 82, 74 и 67г), двајца од Струга (61 и 61г), тројца од Велес (68, 68 и 59г), тројца од Охрид (71, 89 и 57г), еден пациент од Кавадарци (64г), еден од Гостивар (59г), тројца од Струмица (73, 75 и 83г), двајца од Кочани (82 и 70г), еден од Демир Хисар (71г), еден од Македонски Брод (64г) и двајца пациенти од Кичево (80 и 67г). Од нив седум пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 731 оздравени пациенти од:

-Скопје 252
-Куманово 18
-Штип 34
-Прилеп 47
-Тетово 22
-Струга 34
-Велес 35
-Битола 33
-Охрид 24
-Кавадарци 18
-Гостивар 39
-Гевгелија 5
-Струмица 12
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Крушево 60
-Кочани 5
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 2
-Виница 7
-Кратово 4
-Свети Николе 10
-Кичево 24
-Ресен 13
-Неготино 13

Досега во земјата се направени вкупно 354.205 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69954, бројката на оздравени пациенти е 46352, на починати е 2023, а бројот на активни случаи изнесува 21579.