561 нови случаи на ковид-19, починати се 22 лица

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 271
– Куманово 29
– Дебар 2
– Штип 19
– Прилеп 33
– Тетово 26
– Струга 3
– Велес 20
– Битола 17
– Охрид 11
– Кавадарци 18
– Гостивар 10
– Гевгелија 15
– Струмица 32
– Крива Паланка 3
– Радовиш 2
– Крушево 1
– Кочани 12
– Пробиштип 4
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 2
– Берово 8
– Виница 1
– Делчево 1
– Кратово 3
– Свети Николе 5
– Кичево 6
– Ресен 2
– Неготино 4

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од:

-Скопје 91
-Куманово 7
-Штип 8
-Прилеп 18
-Тетово 13
-Струга 4
-Велес 3
-Битола 4
-Охрид 3
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 16
-Радовиш 2
-Кочани 9
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.