18/05/2024
Македонија

70 прекршувања на забраната за движење, 553 санкции за неносење маска

Од 21.00 часот (30.04.2021) до 05.00 часот (01.05.2021) констатирано е дека 70 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (30.04./01.05.2021), пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 553 прекршоци.  

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето на ковид-19.