20/05/2024
Македонија

946 нови случаи на ковид-19, починати се 33 лица

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 426
-Куманово 36
-Дебар 2
-Штип 22
-Прилеп 56
-Тетово 46
-Струга 24
-Велес 30
-Битола 61
-Охрид 31
-Кавадарци 24
-Гостивар 46
-Гевгелија 12
-Струмица 15
-Крива Паланка 5
-Радовиш 2
-Крушево 4
-Кочани 3
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 24
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 11
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 13
-Ресен 15
-Неготино 20
Починати се 33 лица, девет пациенти од Скопје (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 и 68г), еден од Куманово (70г), еден од Штип (89г), шест пациенти од Прилеп (43, 78, 70, 82, 60 и 85г), еден од Тетово (72г), четири од Струга (60, 71, 65 и 79г), еден од Велес (71г), еден од Битола (55г), еден од Гостивар (76г), еден од Гевгелија (53г), еден од Струмица (73г), еден од Крива Паланка (62г), еден од Пробиштип (70г), двајца од Берово (88 и 63г), еден од Кратово (71г) и еден пациент од Кичево (67г). Од нив едно лице е починато вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 789 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Куманово 46
-Штип 46
-Прилеп 56
-Тетово 38
-Струга 15
-Велес 26
-Битола 28
-Охрид 60
-Кавадарци 12
-Гостивар 31
-Гевгелија 10
-Струмица 22
-Крива Паланка 10
-Радовиш 7
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 4
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 4
-Виница 3
-Кратово 7
-Свети Николе 11
-Кичево 19
-Ресен 9
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 337.862 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 63890, бројката на оздравени пациенти е 40977, на починати е 1825, а бројот на активни случаи изнесува 21088.