19/05/2024
Македонија

990 нови случаи на ковид-19, починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 378
-Куманово 48
-Дебар 6
-Штип 51
-Прилеп 55
-Тетово 39
-Струга 27
-Велес 54
-Битола 44
-Охрид 39
-Кавадарци 24
-Гостивар 54
-Гевгелија 16
-Струмица 19
-Крива Паланка 3
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 27
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 4
-Пехчево 4
-Берово 9
-Валандово 1
-Виница 10
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 11
-Кичево 14
-Ресен 11
-Неготино 19
Починати се 24 лица, седум пациенти од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 382 оздравени пациенти од:
-Скопје 116
-Куманово 25
-Дебар 1
-Штип 23
-Прилеп 31
-Тетово 29
-Велес 20
-Битола 14
-Гостивар 15
-Гевгелија 6
-Струмица 8
-Крива Паланка 4
-Радовиш 3
-Крушево 1
-Кочани 16
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 3
-Берово 3
-Валандово 2
-Виница 20
-Делчево 26
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 7
-Ресен 1
Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47050, бројката на оздравени пациенти е 27364, на починати е 1305, а бројот на активни случаи изнесува 18381.