30/05/2024
Спорт

Извлечени двојките за 1 коло од Купот на Македонија

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени двојките од првото коло од фудбалскиот Куп на Македонија.

Ждрепката посака во првото коло актуелниот првак Шкендија да игра против Кожуф. Вицешампионот Пелистер ќе гостува кај кочански Осогово, додека Вардар ќе гостува кај истоимениот тим од Форино.

Струга Трим Љум ќе се соочи со прилепска Победа, Македонија ЃП ќе биде гостин кај Превалец, Работнички исто така ќе гостува кај Фортуна, а Шкупи ќе оди во Пехчево кај Кит-Го.

Струга Трим Љум – Победа
Кораб – Борец
Влазрими 77 – Беласица
Вардар Неготино – Скопје
Фортуна – Работнички
Лабуништа – Академија Пандев
Кит-Го – Шкупи
Поешево – Брегалница
Кожуф – Шкендија
Вардар Форино – Вардар
Осогово – Пелистер
Тетекс – Гостивар
Братство-Влазними – Силекс
Тиквеш – Ренова
Превалец – Македонија ЃП

Мечевите од првото коло во Купот на Македонија се играат на 22 август.