20/06/2024
Спорт

Одиграно 20 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 20 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Беласица  0:1  Академија Пандев

Македонија ЃП  1:1  Шкендија

Работнички  1:1  Силекс

Ренова  4:0  Вардар

Шкупи  3:0  Победа

На врвот од табелата се наоѓа Шкендија со 44 бодови, пред Академија Пандев со 36 бодови и Вардар на третото место со 35 бодови. На врвот од листата на стрелци се наоѓа Влатко Стојановски (Ренова) со 12 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими (Шкендија) со 11 голови, и пред Изаир Емини (Шкендија) и Петар Петковски (Работнички) со по 10 постигнати голови.

WebOhrid