Одиграно 34 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 34 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Академија Пандев  0:1  Работнички

Победа  1:0  Силекс

Шкендија  3:1  Скопје

Шкупи  3:0  Ренова

Вардар  2:3  Пелистер

На врвот од табелата и понатаму се наоѓа новиот шампион Шкендија со 85 бодови, пред Вардар на второто место со 53 и Работнички на третото место со 48 бодови.

На листата на стрелци води Бесарт Ибраими со 21 постигнат гол, пред Ферхан Хасани со 20 голови, и Зоран Балдовалиев со 14 постигнати голови.

#  Прва МФЛ 2017/18  Натпревари  Победи  Нерешени  Порази  Голови  Бодови
 1.  Шкендија  34  27  4  3  94:27  85
 2.  Вардар  34  15  8  11  49:35  53
 3.  Работнички  34  13  9  12  47:41  48
 4.  Силекс  34  12  10  12  28:36  46
 5.  Шкупи  34  11  12  11  45:45  45
 6.  Академија Пандев  34  10  12  12  40:42  42
 7.  Ренова  34  10  11  13  36:49  41
 8.  Победа  34  9  8  17  35:55  35
 9.  Пелистер  34  8  10  16  37:62  34
 10.  Скопје  34  6  14  14  21:40  32

WebOhrid