05/03/2024
Спорт

Одиграно 35 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 35 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Скопје  1:0  Победа

Пелистер  0:2  Шкупи

Ренова  0:3  Шкендија

Силекс  0:0  Работнички

Вардар  3:2  Академија Пандев

На врвот од табелата и понатаму се наоѓа новиот шампион Шкендија со 88 бодови, пред Вардар на второто место со 56 и Работнички на третото место со 49 бодови.

На листата на стрелци води Бесарт Ибраими со 23 постигнати голови, пред Ферхан Хасани со 20 голови, и Зоран Балдовалиев со 14 постигнати голови.

#  Прва МФЛ 2017/18  Натпревари  Победи  Нерешени  Порази  Голови  Бодови
 1.  Шкендија  35  28  4  3  97:27  88
 2.  Вардар  35  16  8  11  52:37  56
 3.  Работнички  35  13  10  12  47:41  49
 4.  Шкупи  35  12  12  11  47:45  48
 5.  Силекс  35  12  11  12  28:36  47
 6.  Академија Пандев  35  10  12  13  42:45  42
 7.  Ренова  35  10  11  14  36:52  41
 8.  Скопје  35  7  14  14  22:40  35
 9.  Победа  35  9  8  18  35:56  35
 10.  Пелистер  35  8  10  17  37:64  34

WebOhrid