20/06/2024
Македонија

Регистрирани 188 нови случаи на ковид-19, починати се 5 лица

Во последните 24 часа се направени 1971 тестирања, а регистрирани се 188 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 44
-Куманово 21
-Дебар 1
-Штип 18
-Тетово 24
-Струга 21
-Велес 1
-Битола 5
-Охрид 6
-Кавадарци 3
-Гостивар 23
-Крива Паланка 1
-Кочани 1
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Кичево 10
-Ресен 1
-Неготино 2

Починати се 5 лица, пациентка од Скопје, пациент од Битола, пациентка од Куманово, двајца пациенти од Тетово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 268 оздравени пациенти од:

-Скопје 105
-Куманово 23
-Дебар 2
-Штип 1
-Прилеп 1
-Тетово 41
-Струга 22
-Велес 5
-Битола 3
-Охрид 19
-Гостивар 12
-Радовиш 1
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Св.Николе 12
-Кичево 13
-Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 99615 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10503, бројката на оздравени пациенти е 5931, на починати е 476, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4096.