24/04/2024
Македонија

Регистрирани 94 нови случаи на ковид-19, починати се 8 лица

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 49
-Куманово 2
-Штип 8
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 2
-Гостивар 13
-Кочани 2
-Свети Николе 9
-Кичево 2

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од:

-Скопје-27
-Штип 1
-Прилеп 8
-Тетово 1
-Велес 3
-Кочани 2

Досега во земјата се направени вкупно 81604 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8623, бројката на оздравени пациенти е 4603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3619.