15/07/2024
Македонија

100 нови случаи на ковид-19, починати се 11 лица

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 47
-Куманово 3
-Дебар 12
-Штип 1
-Прилеп 4
-Тетово 10
-Велес 3
-Охрид 4
-Кавадарци 8
-Гостивар 3
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 2
-Кичево 1

Починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден од Крива Паланка (84г), еден пациент од Кочани (41г), еден од Демир Хисар (72г), еден од Македонски Брод (78г) и двајца пациенти од Делчево (80 и 60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 551 оздравени пациенти од:

-Скопје 314
-Куманово 10
-Штип 14
-Прилеп 27
-Тетово 16
-Струга 8
-Велес 16
-Битола 26
-Охрид 16
-Кавадарци 13
-Гостивар 13
-Гевгелија 12
-Струмица 12
-Крива Паланка 3
-Крушево 11
-Кочани 9
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 3
-Валандово 3
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 5
-Ресен 7
-Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 411.804 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85594, бројката на оздравени пациенти е 66760, на починати е 2592, а бројот на активни случаи изнесува 16242.