17/07/2024
Македонија

1.045 нови случаи на Ковид – 19, починати се 29 лица

Во последните 24 часа направени се 4.695 тестови, а регистрирани се 1.045 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 557
• Куманово – 57
• Битола – 53
• Тетово – 47
• Велес – 41
• Охрид – 39
• Прилеп – 35
• Гостивар – 33
• Кавадарци и Струмица – по 32
• Кочани – 19
• Штип – 17
• Гевгелија – 14
• Неготино – 12
• Струга и Свети Николе – по 11
• Кичево – 8
• Ресен – 6
• Кратово – 4
• Делчево и Богданци – по 3
• Радовиш и Валандово – по 2
• Дебар, Виница, Пробиштип, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (1.045), регистрирани се 132 реинфекции.
Од вкупниот број на починати лица (n=29), 6 лица се целосно вакцинирани, а кај 26 лица се регистрирани коморбидитети.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 25 починати лица: 11 починати лица од Скопје (67г, 74г, 74г, 76г, 77г, 77г, 77г, 77г, 80г, 83г и 85г), 3 починати лица од Прилеп (71г, 78г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (57г и 76г) и Штип (65г и 79г) и по едно починато лице од Кратово (81г), Крушево (82г), Неготино (85г), Охрид (86г), Ресен (64г), Куманово (76г) и Струга (69г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 починати лица, Скопје (2), Свети Николе (1) и Струмица (1). Починатите се на возраст од 64г до 82г. Од пријавените лица едно е починато во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 23.01.2021 – 02.02.2022г.
Регистрирани сe 2.418 оздравени пациенти од:
• Скопје – 1.456
• Битола – 288
• Прилеп – 130
• Куманово – 84
• Ресен – 61
• Кавадарци и Кичево – по 54
• Велес – 35
• Штип – 24
• Тетово – 23
• Гевгелија – 22
• Неготино – 20
• Радовиш – 14
• Охрид и Струмица – по 13
• Гостивар, Кочани, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 12
• Демир Хисар – 10
• Македонски Брод и Берово – по 9
• Крушево и Пехчево – по 6, Дебар – 5
• Виница и Дојран – по 4
• Делчево, Богданци и Пробиштип – по 3
• Кратово и Валандово – по 2
• Демир Капија – 1
Направени се 4.695 тестови преку:
ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-101, ЦЈЗ Прилеп-56, ЦЈЗ Тетово–2, ЦЈЗ Куманово-87, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–150, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Авицена-140, Биотек-171, Систина-61, лабораторија Лаор-194, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-32, Генеа-12, Никоб Лаб-362, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-16, Ројал Медика–22, Спектра-ММ-22, Рапид Лаб–27, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-15
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.536.
Досега во земјата се направени вкупно 1.818.882 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 278.182, бројот на оздравени пациенти е 257.280, на починати е 8.578, а бројот на активни случаи изнесува 12.324