22/06/2024
Македонија

302 нови случаи на ковид-19, починати се 10 лица

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 165
-Велес 14
-Куманово 13
-Охрид 12
-Кавадарци 12
-Тетово 11
-Дебар 8
-Струмица 6
-Радовиш 6
-Делчево 6
-Гостивар 6
-Штип 5
-Прилеп 5
-Битола 5
-Демир Капија 4
-Струга 3
-Свети Николе 3
-Кочани 3
-Гевгелија 3
-Неготино 2
-Крива Паланка 2
-Кратово 2
-Кичево 2
-Дојран 2
-Ресен 1
-Берово 1
Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по еден од Струмица (67г), Струга (55г), Прилеп (61г), Охрид (85г) и Гостивар (51г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент е починат во Дом за стари лица во Скопје.
Регистрирани се 444 оздравени пациенти од:
-Скопје 219
-Тетово 37
-Гостивар 26
-Куманово 21
-Струмица 20
-Кавадарци 16
-Штип 14
-Велес 14
-Неготино 13
-Прилеп 10
-Гевгелија 8
-Берово 6
-Битола 5
-Делчево 5
-Кочани 4
-Крушево 4
-Свети Николе 3
-Македонска Каменица 3
-Охрид 2
-Дебар 2
-Крива Паланка 2
-Виница 2
-Демир Капија 2
-Струга 1
-Кичево 1
-Радовиш 1
-Македонски Брод 1
-Богданци 1
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 452.019 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92193, бројката на оздравени пациенти е 80837, на починати е 2841, а бројот на активни случаи изнесува 8515.