494 нови случаи на Ковид – 19, починати се 12 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 494 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 231
• Куманово – 49
• Велес – 31
• Штип – 24
• Кавадарци – 23
• Охрид – 19
• Кичево – 17
• Прилеп и Кочани – по 16
• Струмица – 12
• Битола – 8
• Струга – 7
• Тетово – 6
• Гевгелија – 5
• Делчево – 4
• Неготино, Радовиш и Виница – по 3
• Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Богданци и Македонски Брод – по 2
• Гостивар, Ресен, Валандово, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1
Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 починати лица од Скопје (94г, 78г, 70г, 68г, 61г и 49г), 2 починати лица од Кавадарци (77г и 63г) и по едно починато лице од Куманово (66г), Охрид (72г), Крива Паланка (59г) и Македонски Брод (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 10 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 29.09.2021 година. Починатите лица се по 6 починати лица од Скопје, 2 починати лица од Куманово и по едно починато лице од Валандово и Гостивар, на возраст од 52 до 88 години. Од пријавените лица 1 е починат во домашни услови, а 9 лица се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 474 оздравени пациенти од:
• Скопје – 272
• Куманово – 30
• Битола – 18
• Штип – 16
• Велес и Тетово – по 14
• Кавадарци – 13
• Кочани – 12
• Кичево и Радовиш – 10
• Струмица – 8
• Прилеп – 6
• Крива Паланка, Ресен и Кратово – по 5
• Гевгелија, Свети Николе и Гостивар – по 4
• Неготино, Виница, Берово, Македонски Брод, Валандово и Дебар – по 3
• Демир Хисар и Пехчево – по 2
• Охрид и Пробиштип – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.289.516 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 191.408 бројката на оздравени пациенти е 172.653, на починати е 6.668, а бројот на активни случаи изнесува 12.087